Jdi na obsah Jdi na menu
 


Současnot

Kolem podlouhlého náměstí, svažujícího se směrem k Lužnici, vyrostlo městečko s více než šesti a půl tisícem obyvatel. Je snadno dostupné po silnici, která vede z Prahy do Českých Budějovic. Veselí nad Lužnicí je křižovatkou, z níž je možno odbočit směrem k Třeboni nebo na Jindřichohradecko. Dobré spojení se nabízí i po železnici. Vodáci a cykloturisté tak mají dobrou možnost dopravit svoje kola a lodě přímo do města a odtud pořádat výlety do okolí. Kvalitní ubytování zde najdou v několika hotelích, penzionech, v soukromí i v kempech přímo ve městě i v okolních obcích.  

Za prohlídku stojí kostel Povýšení sv. Kříže vypínající se na kopci nad náměstím. Pochází ze 13. století, prošel několika přestavbami, z nichž je nejzajímavější renesanční vstupní přístavek, jehož pojetí nezapře jihočeský region. Kostel je také místem konání častých koncertů vážné hudby, které se zde konají v rámci Veselského hudebního léta a Jihočeského hudebního festivalu.

Na náměstí upoutá pohled zajímavá budova původní renesanční radnice, jednoho z nejvýznamnějších historických celků města. Vedle radnice stojí měšťanský dům s fasádou, zdobenou typickými renesančními „psaníčky“. V tomto domě dnes sídlí Blatské muzeum Weisův dům.

To ale zdaleka není všechno, proč Veselí nad Lužnicí navštívit.

Na dohled od města se rozkládá zajímavá přírodní lokalita Veselské pískovny, jako stvořená pro letní odpočinek, aktivní pohyb na zdravém vzduchu, koupání i opalování. Nelze pominout i naučnou stezku Veselské pískovny, seznamující návštěvníky na sedmikilometrovém okruhu se vznikem, využitím, flórou a faunou pískových jezer. V jedné z informačních tabulí získají návštěvníci poučení o 47 km dlouhém umělém kanálu - Zlaté stoce,  kterou vybudoval počátkem 16. století Štěpánek Netolický jako součást rybniční soustavy na Třeboňsku.

Pět jezer s čistou vodou poskytuje dostatek místa nejen pro milovníky společného koupání, ale i pro samotáře a dokonce pro nudisty.

Jen o několik málo stovek metrů dál začíná soustava dalších vodních ploch – Horusický rybník, třetí největší český rybník, Bošilecký, Švarcenberk nebo Vlkovský rybník a následují další rybníky, polní cesty, lesy a louky, součásti Biosférické rezervace Třeboňsko.

Mimo jiné se zde vyskytuje vzácná masožravá rosnatka okrouhlolistá, svá hnízda v převislých větvích bříz staví sýkora moudivláček a pozorný pozorovatel může zahlédnout dudka chocholatého, vážky, motýly, vydry a ryby – zkrátka všechno, co patří k vodě. I rybáři zde najdou svůj tichý kout, aby se nakonec těšili z uloveného kapra nebo cejna.

Součástí lokality pískoven je i jihočeská rarita – rezervace Písečný přesyp. Jako by se zde, v kraji rybníků, usadil kousek pravé a nefalšované pouště.

Aby byl program dovolené ve Veselí nad Lužnicí a v jeho okolí ještě poutavější, nabízejí se další zajímavosti. Během jednodenních výletů autem či na kole můžete navštívit vodní zámek Červenou Lhotu, zámek a galerii v Bechyni, zámek Hlubokou, lázeňské město Třeboň, Chýnovské krasové jeskyně a spoustu dalších lákavých turistických cílů.

V roce 2003 se Veselí n. L. stalo iniciátorem založení nového Mikroregionu Veselsko. Přirozeným centrem oblasti je Veselí nad Lužnicí, které bylo odedávna nejen hospodářským, ale také kulturním střediskem širokého okolí. V současné době jsou dále  členy svazku obce Borkovice, Bošilec, Drahov, Dynín a Lhota, Mazelov, Mažice, Řípec, Sviny, Újezdec, Val a Hamr, Vlkov, Vlkov u Ševětína,  Zálší a Klečaty a Zlukov.

V mikroregionu se nabízí mnoho dokladů o svérázné kultuře zdejšího  úrodného a bohatého kraje. Nejen selská stavení s typickými bohatými a zdobnými prvky, ale i folklór a krásné blatské kroje mohou návštěvníci mikroregionu Veselsko objevit při svých toulkách po Blatech a při návštěvě Blatského muzea Weisův dům ve Veselí n. L. Poučení skýtá i druhá, 6,5 km dlouhá Borkovická naučná stezka, vedoucí převážně po dřevěných chodnících a seznamující s těžbou rašeliny a s jedinečnou flórou a faunou blat.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář